OBIEKTY SAKRALNE
Parafia p.w. Nawiedzenia NMP w Wożuczynie
Kościół Parafialny
Kaplica w Kraczewie
Kościół filialny w Siemierzu
Kościół filialny w Siemnicach
Kościół Parafialny
(informacje dzięki uprzejmości ks. Juliana Brzezickiego)
Ołtarz główny w prezbiterium, zwany wielkim, drewniany z sześcioma kolumnami na dwukondycjanowym cokole, zwieńczony okazałym szczytem. W polu głównym obraz Nawiedzenia Najświętszej Panny Marii, tzw. mały z dwoma aniołkami u góry, trzymającymi wstęgi z napisami dotyczącymi Nawiedzenia. Jest to obraz barokowy z przełomu XVII/XVIII w.
Między kolumnami ołtarza umieszczone są 4 rzeźby u dołu (późnobarokowe z przed 1750 r.): św. Piotra i św. Pawła oraz św. Katarzyny i św. Anny.
Kaplica w Kraczewie
(informacje dzięki uprzejmości Pani Ireny Urban)
W październiku 2006 roku nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie nowej Kaplicy przez Proboszcza parafii Wożuczyn ks. kan. Jerzego Dziewulskiego. Dzięki życzliwości i ofiarności mieszkańców kaplica nabierała blasku. Pani A. Barczyńska podarowała drewniany Krzyż z wizerunkiem z okresu wojennego, znajdujący się obecnie w ołtarzu głównym. Pan Andrzej Sendecki i Pani Marianna Wiatrzyk ufundowali stacje Drogi Krzyżowej. Pan Sendecki wykonał podstawę do Mszału oraz duży Krzyż, na którym umieszczono mniejszy Krzyż pochodzący z okresu wojennego.
Kościół filialny w Siemierzu
W niedzielę 12.VI.1988 r. odbył się pierwszy odpust ku czi św. Antoniego. 11.XII.1988 r. w kaplicy odbyła się prymicja ks. Ireneusza Dziedzica. 28.V.1989 r. kaplicę odwiedził w czasie wizytacji bp Ryszard Karpiński.
W 1989 r. zawieszono piękny Krzyż wyrzeźbiony przez miejscowego artystę Czesława Urbana.
Ołtarz i ambonkę zrobił Henryk Gargol.
W 1991 r. artystka malarka Maria Urban – Myszkowska, rodaczka z Siemierza, ofiarowała Obraz Matki Bożej Częstochowskiej.
Na zakończenie Misji, które trwały w dniach 3-10.V.1992 r. mieszkańcy Siemierza na placu przed kaplicą postawili Krzyż Misyjny.
W dzień odpustu 1992 r. został poświęcony nowy Obraz św. Antoniego, który wyrzeźbił Czesław Urban, a ramy wykonał Henryk Gargol. Sukienki z blachy miedzianej zostały wzięte z Obrazu św. Antoniego z kościoła parafialnego.
16.V.1993 r. kaplicę w Siemierzu nawiedził ks. Wiktor Guz – były proboszcz parafii Wożuczyn, w 30 rocznicę opuszczenia parafii.
23.IV.1995 r. kaplicę poświęcił biskup diecezjalny prof. Jan Śrutwa, w czasie wizytacji kanonicznej parafii.
18.VI.1995 r. ks. Dziekan Hermenegild Frąkała poświęcił Ołtarz główny.
9.X.1999 r. bp Jan Śrutwa w czasie wizytacji parafii poświęcił dzwonnicę oraz dzwon nadając mu imię Antoni. Dzwonnicę wybudowali mieszkańcy Siemierza w 1997 r. i zakupili dzwon (150 kg wagi) wykonany przez firmę Felczyńskich w Przemyślu.
15.VIII.2005 r. na zewnętrznej ścianie kościoła wmurowano tablicę upamiętniającą nazwiska osób zabranych z placu mieszkańców Siemierza i zamordowanych w czasie okupacji niemieckiej.
Kościół filialny w Siemnicach
(opracowała Ewelina Seń)
Większość prac przy kaplicy wykonał komitet budowy w skład którego wchodzili: Kazimierz Seń, Jan Nowosad, Romańczuk Helena, Elżbieta Romańczuk, Józef Piłat i inni mieszkańcy, bowiem od dawna słyną oni na całą okolicę ze swej solidarności. Duże zasługi w budowę kaplicy włożył ks. Jerzy Dziewulski. Pieniądze na budowę i wyposażenie zebrano w trakcie kolędowania, oraz z dobrowolnych składek mieszkańców, do składek przyczyniła się również Parafia Wożuczyn. Kaplicę zaprojektował Józef Stręciwilk z Zamościa. Ołtarz główny robił Henryk Gargol z Cukrowni Wożuczyn. Ławki kupiono już gotowe. Sukienki, które znajdują się na obrazie głównym ofiarowane zostały z kościoła parafialnego z Wożuczyna. We wnętrzu znajduje się m.in. portret ks. Błażeja Nowosada, który jest męczennikiem II wojny światowej. W 1999 roku kaplica została wyświęcona przez bp. Jana Śrutwę. Obecnie w każdą niedzielę odbywa się msza święta. Spod kaplicy rozciąga się piękny widok na całą okolicę. Obok kaplicy znajdują się budynki dawnej PRL-owskiej spółdzielni produkcyjnej.
Warto wspomnieć, że w centrum wsi stoi metalowy krzyż. Postawiono go w miejscu, gdzie kiedyś stała cerkiew. Z miejscem tym związana jest stara legenda. W XIV wieku jechał przez Siemnice z Bełżca na Ukrainę książę Władysław Opolczyk ze swoją drużyną i z Obrazem Matki Boskiej. Jeden z odpoczynków, jak głosi legenda, wypadł im akurat w Siemnicach, które wówczas porastała wielka dębowa puszcza.
Rycerze i książę byli zmęczeni, więc postanowili powiesić obraz na ogromnym dębie. Po odpoczynku wzięli obraz i ruszyli w dalsza drogę. Po kilku dniach od ich odjazdu, na dębie ukazało się oblicze Matki Boskiej. Mieszkańcy uznali to za cud. Powiesili na dębie kopię obrazu, do której zaczęły ściągać pielgrzymki. Właściciel Siemnic kazał wybudować obok dębu cerkiew. W XIX wieku dąb został wywrócony przez burzę a cerkiew podupadła. Nie wiadomo gdzie podział się obraz, ale legenda przetrwała a krzyż ją przypomina.
Zrąb dębu w Siemnicach, w którym przed laty była odprawiana msza święta. Obraz namalowany z natury w 1864 roku.
Znajdź swoje miejsce w kościele
Bóg ma plan dla Ciebie
Jest wiele ludzkich spraw w których czujemy się samotni. Nasza codzienność obowiązki sprawiają, że nie zadajmy sobie pytania czy jest w życiu coś więcej? Na wiele pytań nie mamy odpowiedzi. Jednak chcemy szukać Kogoś, Kto może wpłynąć na bieg naszego życia. Tym kimś jest Jezus. To On stał się człowiekiem po to, aby nas odkupić od naszego grzechu. Zrób krok i zacznij szukać...
MINISTRANCI
To najważniejsza grupa religijna każdej parafii. Członkowie Liturgicznej Służby Ołtarza poprzez modlitwę, służbę przy ołtarzu oraz troskę o piękno liturgii przybliżają siebie oraz innych ludzi do Boga.
KATOLICKIE STOWARZYSZENIE MŁODZIEŻY
Głównym zadaniem tej organizacji jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie oraz upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego.
RYCERSTWO NIEPOKALANEJ
Od lutego 2023 roku w naszej parafii działa także koło Rycerstwa Niepokalanej, które skupia w swoich szeregach dziewczynki w wieku szkolnym. Ich zadaniem jest aktywne uczestnictwo w liturgii poprzez śpiew i muzykę, a także osobista praca nad sobą. Rycerki Niepokalanej, wraz z ministrantami, stanowią Służbę Liturgiczną w naszym kościele.
KRĄG BIBLIJNY
W naszej parafii działa Krąg Biblijny, powstały na podstawie założonych wcześniej grup biblijnych: św. Maksymiliana (zał. w 2018 r.) oraz św. o. Pio (zał. w 2019 r.).
LEGION MARYI
Legion Maryi to ruch maryjno-apostolski, założony przez sługę Bożego Franciszka Duffa, który zrzesza ludzi dążących do osobistej świętości.
Legion Maryi wziął swą nazwę od legionów rzymskich, gdyż ma być – tak jak one – niepokonaną armią Maryi.